ה"עקידת יצחק" ומאבקים אבודים

עוד מאבק אבוד קרב לקיצו.תחבורה ציבורית בשבת תהיה. בהתחלה אולי רק בת"א, אבל זה יגיע , בסופו של דבר, לכל הארץ.
כל ההגבלים הלא הגיוניים שהושגו אי שם בהסטוריה בחסות ה"סטטוס קוו" לא מחזיקים מים.
אני יכול כבר לומר מראש מה יהיו המאבקים הבאים שיוכרעו:
נישואין-גירושין, הגיור,פטור מצבא לבחורי ישיבות .
הפלא האמיתי הוא העובדה שהחקיקה הזאת שרדה עד היום.וזה אכן קרה רק בזכות לולינות יוצאת דופן של הפוליטיקה הדתית, שהצליחה למצב את עצמה כלשון מאזניים , ולגרום לכך שלחילונים יהיה שווה לשלם לה במטבע כזה עבור דברים "חשובים באמת".
כשהטרדות ה"חשובות" של החילונים תנחנה להם (מה שקורה פחות או יותר בימים האלה, שהכלכלה והבטחון במצב יציב טפו טפו טפו), הם יוכלו להתאחד ולזרוק את המפלגות הדתיות\חרדיות לאלף עזאזל.
וזה יקרה.עוד שנה או עשור, אבל זה יקרה.
אם היתה איזשהי מנהיגות דתית רוחנית ופוליטית  עם חזון, הרי שהאנומליות האלו היו נפטרות מראש, בצורה שמבחינה הלכתית היתה טובה הרבה יותר. (תחבורה ציבורית בשבת שמופעלת על ידי נהגים לא יהודים וכו').
רבי יצחק עראמה ,בעל ה"עקידת יצחק", נדרש לעניין מיסוד הזנות לפני 600 שנה (כן כבר אז, מסתבר שבני אדם תמיד היו אותו הדבר).וזה לשונו:
"וכמה פעמים נתחבטתי על זה, על אודות הנשים הקדשות [=פרוצות], שהיה איסורן רופף ביד שופטי ישראל אשר בדורנו. ולא עוד, אלא שכבר יאותו בקצת הקהלות ליתן להם חנינה ביניהם. גם יש שמספיקין להם פרס [=קצבה] מהקהל, כי אמרו: כיון שמצילות את הרווקים או הסכלים מחטא… והסברתי להם שהחטא הגדול אשר יעבור עליו איש איש מבית ישראל בסתר.. חטאת יחיד הוא
אמנם החטא הקטן כשיסכימו עליו דעת הרבים, והדעת נתנה בבתי דיניהם שלא למחות בו, הנה הוא זימה ועוון פלילי, וחטאת הקהל כולו, ולא ניתן למחילה"
הסברא הזאת למעשה כי עדיף חטא גרוע בשתיקה מעוון קל בהסכמה, צפונה עמוק עמוק בקוד הגנטי של הפסיקה הדתית עד היום.אם היא נכונה או לא, אין ספק שהיא מסנדלת את הממסד הדתי מללנקוט איזשהי יוזמה.כל פשרה תיחשב ל"חטאת הקהל".
סביר להניח שכמו בכל דבר, גם כאן תהיה אבלוציה דתית, שתצמיח גורמים דתיים שהשכל הישר יחייב אותם להניח בצד את סברתו של "בעל העקידה".נחיה ונראה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המשרד לשירותי דת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ה"עקידת יצחק" ומאבקים אבודים

  1. בן הגיב:

    וטובה שבת אחת קודם! ואמרו אמן.

    • גישור הגיב:

      אני חושב שהפלא האמיתי הוא העובדה שהחקיקה הזאת שרדה עד היום.וזה אכן קרה רק בזכות לולינות יוצאת דופן של הפוליטיקה הדתית, שהצליחה למצב את עצמה כלשון מאזניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s