עריצות המיעוט

שמנסים כל יפי הנפש למיניהם לחנך אותנו נגד "עריצות הרב" ועל החשיבות הרבה של מלחמה על זכויות הפרט, שיבדקו את עצמם קודם כל.
כל החוקים שמועברים בימים האחרונים מדברים על הזכות לתת לרוב איזשהו הגנה מהאליטה ה"אהרון ברקית" השלטת. המלחמה בהם היא פשוט מלחמתו של המיעוט לשמר את שלטונו.
ועוד דוגמא חיה שקבלנו היום.
"שלום עכשיו" במלחמתה נגד בנק לאומי (שבקמפיין שלו אישר את השתתפותה של "אם תרצו").
למעשה היתה דרך פשוטה הרבה יותר.
היתה מתכבדה "שלום עכשיו" ומציגה אף היא את מועמדותה.
אממה – האופנהיימרים יודעים היטב הכמות ההקלקות שהם היו מקבלים היתה מבישה באנדרסטיימנט.
הדיספרופורציה בין התמיכה הצבורית ב"אם תרצו" וב"שלום עכשיו" היתה צועקת לשמים.
אז כדרכם בקודש בחודשים האחרונים צועקים, הופכים את השלוחן, וגורמים למקבלי ההחלטות להתקפל.
הם לא צריכים את בנק לאומי, יש להם את האיחוד האירופי.עדין.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המשרד לשלום ולבטחון, משרד האוצר. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על עריצות המיעוט

 1. Shani Rubovitch הגיב:

  למיטב זכרוני, יריב אופנהיימר התלונן על כך שאם תרצו נכללה ברשימה למרות שהיא תנועה פוליטית (שבארץ מתורגמת משום מה ל"בעלת דעה בנושאים מדיניים-בטחוניים"), בניגוד לתקנון שקבע בנק לאומי עצמו. הוא לא התייחס ל"עריצות הרוב".

  אני לא אומרת שהטיעון שלך איננו נכון, אני רק לא מבינה איך הדוגמא קשורה.

 2. האם נראה לך האופנהיימר היה יוצא מדעתו גם אם "נשות ווטש" היו נכללות ברשימה?
  "אם תרצו" קוממה אותו כי היא תנועה מתועבת בעיניו.
  אממה, היא תנועה מאוד לא מתועבת בעיני רוב הציבור , שהקליק אותה בהמוניו (בעיקר בגלל מופע האימים של "שלום עכשיו"),אז הציבור חושב ככה אז מה.
  אנחנו המיעוט הנאור ואנחנו נראה מה זה להמון הנבער.

  • Shani Rubovitch הגיב:

   אין לי מושג מה הוא היה עושה אם נשות ווטש היתה נכללת ברשימה, אבל הטענה היתה שאם תרצו היא תנועה פוליטית. לא היתה התייחסות למידת התיעוב שהיא מעוררת.

   טוב, לא משנה, זאת לא נקודה קריטית 🙂

 3. המתפלמס מפוסט העבר בעניין "שריפת המסגדים" הגיב:

  לצערי, במדינה שלנו ישנה תופעה מדאיגה מאוד מהבחינה הדמוקרטית שמאפיינת גם את הימין וגם את השמאל והיא הדרה של עמדות מנוגדות. כשהשמאל מנסה להדיר עמדות מסויימות מהתחום הלגיטימי הוא מכנה אותן "אנטי-דמוקרטיות" (והמהדרין שבמהדרין יוסיפו גם "פאשיסטיות"). כשהימין מנסה להדיר עמדות מסויימות מהשיח הציבורי הלגיטימי הוא מכנה אותן "אנטי-ציוניות". זה טבעי לחשוב שדרך X היא דרך לא מוצלחת למדינה מסויימת. זה בעייתי מאוד מבחינה דמוקרטית אם כל פעם שמישהו לא מסכים שדרך מסויימת היא הדרך המוצלחת הוא רואה בה דרך לא לגיטימית.

  לכן, על אף שאני קרוב בעמדותיי הרבה יותר ל"שלום עכשיו" מאשר ל"אם תרצו" אני מסכים בהקשר הקונקרטי הזה שההתנהגות של שלום עכשיו צבועה. אני מקווה שאתה ביקורתי מספיק לראות את תופעת ההדרה גם כשהיא מגיעה מהצד שלך של המפה הפוליטית.

  יחד עם זאת, אני מוצא את דעותייך בעניין מערכת המשפט שטחיות לחלוטין ונובעות מבורות בתחום ומדיסאינפורמציה. איזה שלטון בדיוק משליטה מערכת המשפט פה? מהו בדיוק היעד הימני המשמעותי שהמערכת הזו מונעת מהימין להגשים?
  האם מערכת המשפט מנעה אי פעם מהימין להקים או להרחיב התנחלויות? הרי המקרים בהם בית המשפט הורה למדינה לפנות בתים בהתנחלויות הם קמצוץ זעום וחסר כל חשיבות בטווח הארוך. האם מערכת המשפט אי פעם מנעה מהימין מבצע צבאי שהוא רצה להוציא אל הפועל או מדיניות קשיחה יותר כלפי הפלסטינים? האם מערכת המשפט כפתה נסיגה משטחים או מו"מ מדיני לשלום? נקודת המוצא היא שמערכת המשפט לא מתערבת במכלול השאלות הללו. ההתערבות נעשית במשורה במקרים מצומצמים ונקודתיים שמובלטים בתקשורת, בשונה מ-99% מהעתירות בנושאים הללו שנדחות.

 4. המתפלמס מפוסט העבר בעניין "שריפת המסגדים" הגיב:

  אגב, לאחר כתיבת התגובה ראיתי את הפוסט שלך בעניין "פשע חמור… וכו'" ואני מזדהה איתה לחלוטין. זו בדיוק סוג הביקורת העצמית שדרושה גם בשמאל וגם בימין.

 5. איתי הגיב:

  למיטב ידיעתי, שלום עכשיו לא התחילו את המחאה נגד בנק לאומי, אלא רק קפצו על העגלה אחרי שהיא כבר נסעה. ואכן, הפרסום הרב נתן הרבה קליקים לאם תרצו, מאנשים שרצו למחות בזאת כנגד "השמאל". אבל כשזה קרה, כל התחרות איבדה את טעמה, שכן ברור לכל מי שיש לו לב שלאם תרצו לא מגיע לזכות באגורה כשהם מתחרים נגד עמותות שהפעילות שלהם ממש מצילה חיים של בני אדם או של חיות.
  ובלי קשר, אם תרצו אכן מעוררת בי אישית תיעוב עמוק. ולו רק משום שהם מתעקשים שהם תנועת מרכז, ולא תנועת ימין. בתחרות הזו הם הגדישו את השאה כששמו עצמם בקטגורית חינוך. חינוך זו המילה האחרונה שהייתי חושב לשים באותו משפט עם "אם תרצו". אולי חוץ מאשר במשפט "אם תרצו למשרד החינוך: נא לסגור את כל האוניברסיטאות שיש בהם מישהו שלא חושב כמונו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s