האמת שהוא צודק

עמוס עוז

מה אתה מבין בישיבות?

עמוס עוז יצא בכותרת "הישיבות מגדלות דור של בטלנים". אז לכאורה מה הוא יודע? עוז שייך לדור של סופרים חסרי יידישקייט, הוא לא כמו ביאליק, רבניצקי וברנר שקמו מתוך אוהלה של תורה ובעטו בו. הם ידעו על מה הם מדברים, הוא לא.
אבל האמת היא שהוא די צודק.נכון שבישיבה אפשר לשקוד מהבוקר עד הליל,אבל הישיבה כמסגרת מזמינה בטלה. יש לינה וארוחות בחינם ,אין ציונים, אין בחינות, אין הישגים נדרשים,רק נוכחות. מתכון בטוח לבטלנות.
מזמן אמרתי שהחברה הישראלית צריכה לפתוח את החוזה שלה עם עולם התורה ולבחון אותו.בעולמנו הקפיטליסטי , צריך להגיע לרזולוציה של עלות תועלת (למה שבחופש הגדול בחורי הישיבות לא יתרמו מזמנם לכל התלמידים שמבזבזים את הזמן ברחובות?).
אבל למה לחכות לבודק חיצוני? טוב תעשינה הישיבות אם יבחנו את עצמן מבעוד מועד.אם אכן יעשו זאת ביושר ובאומץ, המהפכה שתקרה שם תהיה כל כך גדולה, שאף אחד לא יכיר את עולם הישיבות לפני ואחרי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המשרד לשירותי דת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על האמת שהוא צודק

 1. ערן טרבלסי הגיב:

  אני דווקא חושב שהרעיון של לימוד לשם לימוד, ללא בחינות, ציונים והישגים נדרשים, ועם דאגה לכל מחסורו של הלומד, הוא רעיון כביר, שהעולם החילוני צריך לאמץ לחיקו בחום. הבעיה כיום היא לא מנגנון הלימוד הישיבות, אלא ריבוי הלומדים בישיבות. מי שצריך לזכות בתנאים הללו צריכים להיות מתי מעט – הן בעולם החילוני והן בעולם החרדי.

 2. לימוד לשם לימוד סבבה, דאגה לכל מחסורו של שלומד היא דבר משחית. (מגישים לו ארוחת צהרים, נותנים לו מגורים, גם אם בתחילה הוא מעריך את זה, עם הזמן זה הופך למובן מאליו.מגיע לי.)
  זה מרשים לראות מישהו מוסר את הנפש על הלימוד, בלי שיוצא לו מזה תואר או משהו.
  אבל מסירות נפש לא באה עם ארוחות חינם.

 3. ערן טרבלסי הגיב:

  אבל הוא מוסר את הנפש כי הוא יודע שאח"כ הוא יתפרנס מזה. יחי ההבדל הקטן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s