רב בן 14 – למה לא?

נתחיל מהתחלה.
משה שריפי , ילד בן 14, גאון טילים, החליט שאת הגאונות שלו הוא יוציא על ש"ס ופוסקים.ילדים עם הנתונים שלו מבלים את זמנם בתוכניות לחנונים מצטיינים באוניברסיטאות, הקמת אתרי שיתוף בלתי חוקיים ופריצה לפנטגון, הבחור שלנו,נעבעך, חשקה נפשו בתורה.
אממה,מלימוד ה"לשמה" הישיבתי לא נתקררה דעתו (ודי בצדק), והוא חיפש הר של ממש לטפס עליו (הפרעה אופיינית לגאונים), נשא את עיניו וראה את בחינות ההסמכה לרבנות.
גיבורנו פנה לרבנות בבקשה להבחן.הרבנות, שקבעה בנוהל סף כי נבחנים חייבים להיות מעל גיל 22, דחתה את הבקשה.שריפי ,שמלבד גאונות יש לו גם חוצפה (חיובית או שלילית- בהמשך) עתר לבג"ץ, בג"ץ דחה את העתירה.
לא הייתי רוצה להכנס לדיון האם הסמכה מוקדמת לרבנות טובה לנער או לא.זה שאלה חינוכית שיש מספיק דמגוגים שיכולים לומר בה דבר והיפוכו, יותר מעניין לנסות להבין את המוטיבציה לקביעת הסף.
אקדים את המאוחר ואומר,שנראה לי שיש כאן תערובת של שיגעון גדלות וזלזול באינטילגנציה.
מפני מה החשש? מה יכול להיות כל כך נורא בבן 14 שנושא את הטייטל "רב"?
למה דוקטורט במטמטיקה כן,ו"יורה יורה" לא?
לעניות דעתי יש כאן חששות הלכתיים ומטא הלכתיים.
מבחינה הלכתית לגיטימי להטיל ספק בשיקול הדעת של ילד בן טיפש עשרה. גם בגלל הקריזות שמאפינות את הגיל הזה (יום קשה בבית ספר ? המטבח טרף!) ,וגם החוסר בפרספקטיבה של מבוגר ויכולת הבחנה בין עיקר לטפל.
אבל הבעייתיות ההלכתית פתירה.אפשר להצמיד לילד "פיקוח" של רב מנוסה, אפשר גם לשלול ממנו לגמרי את האפשרות להורות הלכה עד שיגדל (אגב, באחת הכתבות קראתי שהילד כבר מהווה כתובת לשאלות הלכתיות בסביבתו הקרובה וכנראה שהשמים לא נפלו עדין)
אבל להערכתי המניעה העיקרית היא דוקא זו ה"מטא הלכתית".הרב בעיני הרבנות נושא בעמדה שהיא יותר ממומחיות מקצועית.הוא גם מהווה סמכות בעניינים שעליהם הוא לא נבחן משלום בית ועד שכרם של העובדים הסוציאליים (שגעון גדלות אמרנו?).את הסמכות הזאת , מסרבת הרבנות לתת בידיו של ילד בן 14.[בסוגריים היתי אומר שילד בן 14 שעובר את בחינות הסמיכה , עלול להוות "מבחן הפרכה" , לתפיסה המטא הלכתית ואכמ"ל]
וכאן בא הזלזול באינטליגנציה הציבורית.אומרים מקבלי ההחלטות ברבנות הראשית: אנשים יראו ילד בן 14 שהוא "רב", ויקבלו עליהם את מנהיגותו, בגלל שהוא רב.ואם הוא יגיד להם ללכת להרביץ למורה שירד עליו הם יראו בזה דבר השם, ולא קפריזה של נער מתבגר (הוא שאמרנו זלזול באינטיליגנציה הציבורית, למרות שאפשר לומר שיש חלקים בציבור ,שהרוויחו ביושר את הזלזול הזה).
ודעתי? תודה ששאלתם.אני חולק על כך שהסמכה לרבנות משקפת משהו מלבד היכולת לעבור את מבחני הרה"ר (גילוי נאות, גם עבדכם יכל לאחד מהם).היא לא מקנה ידע או יכולת בשום נושא אחר מלבד בשר בחלב,מליחה או תערובות .היא גם לא טומנת בחובה מידות תרומיות נעלות, החולשות שיש לנבחן לפני הסמיכה, נשארות איתו גם לאחריה.
לכן אני אומר, תנו לו להבחן, בתוך כל הגיקים המטורפים בני גילו , יהיה לנו גיק אחד של "שולחן ערוך".שאלו יהיו הצרות שלנו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המשרד לשירותי דת. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s